Mahonia ostrolistna
Nazwa łacińska: Mahonia aquifolium
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Rząd – jaskrowce
Rodzina – berberysowate
Rodzaj – mahonia
Gatunek – mahonia ostrolistna
Występowanie: Krzew mahonii ostrolistnej, zwany także mahonią pospolitą, pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Jest to roślina, która zadomowiła się w różnych częściach Europy.
Opis ogólny: Wiecznie zielone krzewy mahonii ostrolistnej dorastają do około 50-150cm. Dobrze rośnie w miejscach zakrzewionych. Preferuje żyzne, nieco wilgotne gleby, ubogie w wapń. Jest symbolem stanu Oregon.
Zastosowanie: Jest to roślina nie tylko ozdobna, ale i lecznicza. Jako surowiec zielarski mahonia pomaga leczyć choroby skóry. Ma również zastosowanie kulinarne – owoce mahonii, jagody, można przerabiać na kompoty i galaretki. Dawniej mahonia ostrolistna używana była jako materiał do barwienia tkanin, jej kwiaty nadawały tkaninie złotożółtą barwę.
Cechy morficzne: Liście mahonii ostrolistnej są twarde, skórzaste. Mają barwę ciemnozieloną na wierzchu, a na spodzie są jasnozielone. Młode liście bywają czerwonawe. Posiadają ciernisto ząbkowane listki. Roślina kwitnie w kwietniu i maju. Kwiaty są złotożółte, zebrane kwiatostany długości 5-8cm. Przy poruszeniu kwiaty zginają się w kierunku szyjki, a następnie powracają do stanu wyjściowego. Owocami mahonii są jagody – na początku zielone, dojrzewając zmieniają barwę na niebieską.
Drewno: Drewno mahonii ostrolistnej ma barwę żółtą. Nie ma znaczenia użytkowego z racji krzewiastej postaci rośliny.