Magnolia pośrednia

Magnolia pośrednia

Nazwa łacińska: Magnolia soulangeana

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              magnoliowe

Rząd                      –              magnoliowce

Rodzina               –              magnoliowate

Rodzaj                  –              magnolia

Gatunek              –              magnolia pośrednia

Magnolia pośrednia - Magnolia soulangeanaMagnolia pośrednia - Magnolia soulangeana

Występowanie: Magnolia pośrednia została wyhodowana w latach 1820-1826 z dwóch innych gatunków magnolii. Nie występuje naturalnie w Polsce, jest jedynie uprawiana jako roślina ozdobna.

Opis ogólny: Występuje najczęściej w formie krzewu, rzadziej w formie drzewa. Ma szeroką, luźną koronę i może dorastać do 3-6m wysokości. Roślina wymaga miejsc osłoniętych od wiatru, stanowisk słonecznych lub półcienistych. Potrzebuje również żyznej, głębokiej, lekko kwaśnej gleby. Młode drzewa są wrażliwe na mrozy, stare już nie. Zdarza się jednak, że silne mrozy powodują przemarzanie pąków kwiatowych. Nie przycina się magnolii. Jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Magnolia pośrednia należy do drzew krótkowiecznych lub średnio długo żyjących. Żyje około 100-200 lat. Wolno rośnie.

Zastosowanie: Jest to jedno z najbardziej popularnych drzew ozdobnych świata. Często pojawia się w ogrodach, parkach, a także w przydomowych ogródkach. Pąki i kora magnolii pośredniej mają zastosowanie w ziołolecznictwie.

Cechy morficzne: Liście magnolii pośredniej są duże, skórzaste, o jajowatym kształcie. Mają około 15cm długości. Ich spodnia strona jest pokryta maleńkimi włoskami. Kwiaty wyrastają z pączków kwiatowych znajdujących się na końcach pędów. Są bardzo duże – około 10-20cm średnicy. Kwiat magnolii to największa ozdoba tej rośliny. Pięknie pachnie i może mieć barwę od białej po purpurowoczerwoną. Roślina kwitnie przed rozwojem liści, w kwietniu i na początku maja. Zapylają ją chrząszcze. Owocostany magnolii mają kształt szyszki i złożone są z wielu mieszków koloru czerwonego. W każdym z mieszków znajdują się nasiona.

Drewno: Ma barwę kremowobiałą do bladozielonej. Jest miękkie, trwałe, regularnie słojowane. Ponieważ jednak roślina osiąga niewielkie rozmiary, jej drewno nie ma większego znaczenia użytkowego.

Dodaj komentarz