Forsycja pośrednia
Nazwa łacińska: Forsythia x intermedia
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – astrowe
Rząd – jasnotowce
Rodzina – oliwkowate
Rodzaj – forsycja
Gatunek – forsycja pośrednia
Występowanie: Forsycja pośrednia powstała w wyniku skrzyżowania dwóch gatunków: Forsythia suspensa (forsycja zwisła) i Forsythia viridissima. Została wyhodowana w 1885 roku w ogrodzie botanicznym w Niemczech, w Getyndze.
Opis ogólny: Forsycja pośrednia to krzew, który dorasta do 3m wysokości. Jest gęsty, szeroko się rozrasta, jego pędy są wyprostowane i częściowo zwisają. Nie jest to roślina bardzo wymagająca, dobrze rozwija się na każdej glebie. Preferuje stanowisko słoneczne.
Zastosowanie: Powszechnie uprawia się forsycję ze względu na jej walory dekoracyjne. Może być sadzona zarówno pojedynczo, jak również w grupach. Świetnie sprawdza się także jako roślina na żywopłoty. Często wykorzystuje się ją na kwiat cięty, gdyż długo zachowuje świeżość w wodzie.
Cechy morficzne: Liście forsycji pośredniej są jajowate, ciemnozielone. Forsycja kwitnie wczesną wiosną, kwiaty pojawiają się już w marcu, zanim pojawią się liście. Kwiaty są ciemniejsze lub jaśniejsze, ale zawsze koloru żółtego. Mają 5cm długości i formę lejka. Owocem forsycji jest torebka, która zawiera kilka nasion i dojrzewa wcześnie latem.
Drewno: Nie ma znaczenia użytkowego.