Dereń świdwa
Nazwa łacińska: Cornus sanguinea
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad astrowych
Rząd – dereniowce
Rodzina – dereniowate
Rodzaj – dereń
Gatunek – dereń świdwa
Występowanie: Dereń świdwa występuje na terenie całej Europy, a także w zachodniej Azji. Jest uważany za gatunek pospolity na terenie całej Polski, jedynie w północnej części kraju występuje rzadziej.
Opis ogólny: Dereń świdwa to krzew, który osiąga wysokość 2-5m. Często uprawiany jest jako roślina ozdobna, ale czasem dziczeje. Dobrze znosi mrozu i ma niewielkie wymagania glebowe. Nie szkodzą mu miejskie zanieczyszczenia, stąd często sadzi się dereń świdwa w dużych miastach i okręgach przemysłowych.
Zastosowanie: Dereń świdwa to roślina ozdobna. Ma małe wymagania, szybko rozwija się z odrostów korzeniowych. Owoce derenia świdwa są jadalne, gdy w pełni dojrzeją. W przeszłości wykorzystywano również nasiona derenia, z których wyrabiano olej używany w produkcji mydła.
Cechy morficzne: Liście tego gatunku derenia mają jajowaty kształt, długość 5-8cm i barwę zieloną z obu stron. W okresie jesiennym przebarwiają się na jaskrawoczerwony kolor. Roślina wydaje białe kwiaty i owoce w postaci niebiesko-czarnych jagód.
Drewno: Jest twarde, mocne i giętkie, ale trudno łupliwe i dość ciężkie. Nie jest zróżnicowane na biel i twardziel.