Cyprys wiecznie zielony
Nazwa łacińska: Cupressus sempervirens
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Podkrólestwo – naczyniowe
Nadgromada – nasienne
Gromada – nagonasienne
Klasa – iglaste
Rząd – cupressales
Rodzina – cyprysowate
Rodzaj – cyprys
Gatunek – cyprys wiecznie zielony
Występowanie: Cyprys wiecznie zielony pochodzi ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Pierwotnie występował na obszarze Iranu, Cypru, Krety i Azji Mniejszej.
Opis ogólny: Cyprys wiecznie zielony to symbol Europy południowej. Posiada oryginalny, strzelisty pokrój. Preferuje gleby umiarkowanie żyzne, dość kamieniste i płytkie. Lubi ciepło i jest wrażliwy na mróz, ale bardzo dobrze znosi suszę.
Zastosowanie: Cyprys ma zastosowanie jako roślina ozdobna, jest często sadzony w parkach. Cenione jest również wyraźnie słojowane drewno cyprysowe, którego używa się do wyrobu mebli.
Cechy morficzne: Cyprys wiecznie zielony osiąga wysokość 30 metrów. Posiada mocny, głęboki i rozbudowany system korzeniowy. Kora jest może mieć barwę od szarobrązowej do popielatej, jest cienka i raczej gładka. Jej cechą charakterystyczną jest łuszczenie się podłużnymi pasami. Młode pędy cisu są okrągłe, cienkie, jasnozielone, z czasem brązowieją. Cyprys ma liście łuskowate, drobne, które po roztarciu przyjemnie pachną. Igły cyprysu utrzymują się około 3-5 lat. Kwitnie od marca do kwietnia, wytwarzając wiatropylne kwiaty męskie i żeńskie. Cyprys wiecznie zielony jest drzewem nie tworzącym owoców. Tworzy natomiast szyszki, które dojrzewają w drugim roku i uwalniają nasiona.
Drewno: twarde i trwałe, o barwie złocistoróżowej. Posiada przyjemny zapach i jest cennym materiałem używanym do wyrobu mebli.