Wiśnia pospolita
Nazwa łacińska: Cerasus vulgaris
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – różowce
Rodzina – różowate
Rodzaj – wiśnia
Gatunek – wiśnia pospolita
Występowanie: Wiśnia pospolita powstała w Azji Mniejszej i południowo-wschodniej jako wielokrotna krzyżówka czereśni ptasiej i wiśni karłowatej. Jest to roślina uprawna, występuje także jako roślina dziczejąca.
Opis ogólny: Wiśnia pospolita występuje w formie krzewu i drzewa, jako drzewo osiąga wysokość 5m. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, jest odporna na susze.
Zastosowanie: Wiśnia pospolita jest rośliną uprawną, wykorzystywaną głównie jako roślina sadownicza. Istnieje wiele jej odmian. W Polsce uprawia się około 30 odmian wiśni pospolitej, z których najpopularniejszą odmianą jest Łutówka. Owoce wiśni wykorzystywane są w przemyśle przetwórstwa spożywczego, z owoców wiśni produkuje się soki, dżemy, nalewki i wina. Owoce również wykorzystywane są do bezpośredniego spożycia.
Cechy morficzne: Ma luźną koronę, cienkie, zwisające bądź wyprostowane gałęzie. Jej kora jest lśniąca, ma kolor czerwonobrązowy. Liście mają kształt eliptyczne, długość 5-12cm, są skórzaste i nieco błyszczące. Roślina wytwarza białe kwiaty o średnicy 2-3cm, które pojawiają się przed rozwinięciem liści, w kwietniu i w maju. Owoce wiśni pospolitej mają kulisty kształt, średnicę około 1,5cm, są czerwone, czerwonoczarne lub żółte. W smaku są kwaśne lub słodkie. Są to owoce jadalne.
Drewno: Drewno wiśni pospolitej posiada różowawy biel i czerwonobrunatną twardziel. Ma drobne, dość jednorodne słoje. Jest twarde, sprężyste, odporne na obciążenia mechaniczne. Doskonale nadaje się do obróbki. Jedyną jego wadą jest słaba odporność na działanie warunków atmosferycznych. Drewno wiśni pospolitej wykorzystywane jest do produkcji mebli, oklein, płyt podłogowych oraz elementów instrumentów muzycznych. Z uwagi na swój aromat jest także wykorzystywane do wędzenia mięsa.