Wiąz polny

Wiąz polny (pospolity)

Nazwa łacińska: Ulmus minor

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              różowce

Rodzina               –              wiązowate

Rodzaj                  –              wiąz

Gatunek              –              wiąz pospolity

Wiąz polny - Ulmus minorWiąz polny - Ulmus minor

Występowanie: Wiąz polny występuje naturalnie na obszarze Europy, Azji Zachodniej i Kaukazu, a także w Afryce Północnej i na Wyspach Kanaryjskich.

Opis ogólny: Jest to gatunek zrzucający na zimę liście, osiągający wysokość około 30m. Rośnie w lasach, na brzegach rzek. Wiąz polny jest drzewem typowo nizinnym, zasięg wysokości jego występowania to 500m n.p.m. Niestety, wiąz polny prawie już naturalnie nie występuje, gdyż jako gatunek najbardziej podatny na holenderską chorobę wiązu obumiera i nie można go wyleczyć chemicznie. Często krzyżuje się samorzutnie z wiązem górskich tworząc mieszańca – wiąz holenderski.

Zastosowanie: Wiąz polny to drzewo ozdobne – parkowe i alejowe. Doskonale nadaje się na bonsai. Dostarcza drewna.

Cechy morficzne: Wiąz polny charakteryzuje się brunatnoszarą, głęboko bruzdowaną korą. Jego pędy są cienkie, gładkie i lekko błyszczące. Liście mają długość 6-10cm, są przeważnie jajowate lub podłużne, ale w zasadzie mogą przybierać rozmaite kształty. Górna powierzchnia liści jest błyszcząca, ma kolor ciemnozielony. Od spodu są natomiast jaśniejsze i mają pęczki aksamitnych włosków w kątach nerwów. Kwiaty zebrane są w pęczki, wiatropylne, pojawiają się w marcu i kwietniu.  Owoce to orzeszki.

Drewno: Drewno wiązu polnego jest cenniejsze niż drewno wiązu górskiego lub szypułkowego. Ma żółtawoszary biel, trwałą brunatną twardziel, jest wytrzymałem odporne na zgniatanie, uderzenia i gnicie. Dawniej wykorzystywane było do produkcji części karabinów i podwodnych elementów konstrukcji.

Dodaj komentarz