Topola szara

Topola szara

Nazwa łacińska:               Populus canescens

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, rośliny nasienne

Klasa                     –              okrytonasienne

Klad                       –              klad różowych

Rząd                      –              malpigiowce

Rodzina               –              wierzbowate

Rodzaj                  –              topola

Gatunek              –              topola szara

Topola szara - Populus canescensTopola szara - Populus canescens

Występowanie: Topola szara to mieszaniec dwóch innych gatunków topoli – topoli osiki i topoli białej. Występuje naturalnie na obszarach środkowej i południowo-wschodniej Europy oraz zachodniej Azji.

Opis ogólny: Topola szara preferuje gleby lekkie, wilgotne. Najczęściej występuje w lasach łęgowych, położonych nad wodami. Osiąga wysokość 30-40m. Ma szeroką koronę i gruby pień.

Zastosowanie: Topola szara jest stosowana w nasadzeniach wiatrochronnych i w celu umocnienia gruntu. Jest najlepszym gatunkiem na gleby wapienne.

Cechy morficzne: Kora topoli szarej ma barwę szarobiałą. Młode drzewa mają dodatkowo listwy korkowe, a z upływem lat tworzą one czarne naroślą. Górne gałęzie topoli są cienkie, wyginają się łukowo. Liście topoli szarej są błyszczące po stronie wierzchniej. Mają kształt okrągławy. Młode listki dodatkowo pokryte są kremowo szarym kutnerem. Topola szara jest rośliną dwupienną. Większość drzew topoli szarej to okazy rodzaju męskiego. Tworzy zebrane w kotki kwiatostany o długości 4cm. Okazy męskie tworzą kotki białawe, okazy żeńskie – zielonkawe. Owoce topoli szarej to torebki, które zawierają liczne drobne nasiona. Roślina kwitnie od lutego do kwietnia. Jej kwiaty są wiatropylne, a i nasiona topoli szarej roznosi wiatr.

Drewno: Drewno topoli szarej ma wąski biel i szeroką twardziel. Jest ścisłe, ciągliwe, najlepsze ze wszystkich gatunków topoli. Zawiera jednak dużo wody, przez co jest nietrwałe i szybko ulega rozkładowi. Nie nadaje się do przemysłu meblowego czy też budownictwa, ale znajduje zastosowanie w produkcji opakowań, desek kreślarskich, zapałek. Poza tym jest używane jako opał i do produkcji papieru.

Dodaj komentarz