Platan klonolistny
Nazwa łacińska: Platanus hispanica
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Rząd – srebrnikowce
Rodzina – platanowate
Rodzaj – platan
Gatunek – platan klonolistny
Występowanie: Platan klonolistny to mieszaniec międzygatunkowy platana wschodniego i platana zachodniego. Platan wschodni wywodzi się z terenów Europy południowo-wschodniej, a platan zachodni z Ameryki Północnej. Platan klonolistny występuje w całej Europie, z wyjątkiem Skandynawii.
Opis ogólny: Platan klonolistny osiąga wysokość 35m, ma szeroką i rozłożystą koronę. Jest to roślina odporna na przesadzanie i odmładzanie poprzez przycinanie. Wymaga żyznej i głębokiej gleby, preferuje gleby piaszczysto-gliniaste. Jest odporny również na małą wilgotność powietrza.
Zastosowanie: Jest to roślina ozdobna. Najczęściej jednak do nowych nasadzeń w Polsce importuje się rośliny 12-15-letnie, gdyż młode okazy przemarzają w naszym klimacie. Najczęściej sadzi się platany w parkach i alejach.
Cechy morficzne: Łuszcząca się długimi, wąskimi płatami kora platanu to jego cecha charakterystyczna. Po złuszczonych płatach na pniu i gałęziach pozostają, także charakterystyczne – seledynowożółtawe plamy. Pień platanu jest stosunkowo niski, konary zaczynają się niedaleko od ziemi. Liście mają długość 12-25 cm. Są zbudowane z 3-5 płytko i rzadko ząbkowanych klap. W okresie jesiennym liście platanu zmieniają kolor na żółty lub żółtopomarańczowy. Kwiaty platanu są rozdzielnopłciowe. Zebrane są w kuliste główki, które zwisają na długich szypułkach. Owoce platanu to owłosione orzeszki, które zebrane są w gęste owocostany o średnicy 2cm. W okresie jesieni i zimy rozpadają się.
Drewno: Platan klonolistny ma wytrzymałe i mocne drewno. Ma brunatną twardziel, która jest cenionym materiałem do produkcji mebli. Natomiast bardzo jasny biel służy do produkcji oklein.