Klon zwyczajny
Nazwa łacińska: Acer platanoides
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Rząd – mydleńcowce
Rodzina – mydleńcowate
Rodzaj – klon
Gatunek – klon zwyczajny
Występowanie: Klon zwyczajny występuje naturalnie w Europie środkowej i wschodniej, a także w południowej i zachodniej Azji. Na terenie Polski jest to najczęściej spotykany gatunek klonu. Jest rośliną pospolitą na nizinach, niżej położonych terenach górskich.
Opis ogólny: Klon zwyczajny znany jest także pod nazwą klon norweski. Z czasem zaczął sam się rozprzestrzeniać i stanowić zagrożenie dla innych gatunków roślin. W niektórych stanach jest tępiony. Dorasta do 20-30m.
Zastosowanie: Klon zwyczajny jest rośliną ozdobną. W Ameryce Północnej z soku, który wycieka z naciętych pni drzewa, po odparowaniu wody otrzymuje się syrop klonowy. Syrop ten zawiera sole mineralne i dużo cukru. Jest stosowany jako dodatek do ciast oraz popularnych naleśników z syropem klonowym.
Cechy morficzne: Pień klony zwyczajnego pokrywa spękana kora. Młode pędy mają barwę oliwkowo-zieloną, z czasem ciemnieją. Pięcio- lub siedmioklapowe liście mają długość 15cm. Są duże i dłoniaste. Klon zwyczajny jest rośliną bardzo miododajną. Tworzy duże, obupłciowe kwiaty, które pojawiają się w kwietniu, przed wystąpieniem liści. Owoce tego gatunku, podobnie jak i innych klonów, składają się z dwóch skrzydlaków i rozpadają się po dojrzeniu. Roślina rozsiewa się przy pomocy wiatru.
Drewno: Drewno klonu zwyczajnego idealnie nadaje się do obróbki. Jest wykorzystywane do produkcji mebli, podłóg i instrumentów muzycznych. Charakteryzuje się małą kurczliwością, co jest ważne przy produkcji fornirów z klony zwyczajnego. Jest to również dobre drewno na opał.