Klon jawor
Nazwa łacińska: Acer pseudoplatanus
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – mydleńcowce
Rodzina – mydleńcowate
Rodzaj – klon
Gatunek – klon jawor
Występowanie: Klon jawor naturalnie występuje na obszarze Europy środkowej (np. w Polsce, Niemczech, Włoszech) oraz na północnym Kaukazie (Turcja, Gruzja, Rosja). Jeśli występuje gdziekolwiek indziej oznacza to, że gatunek został tam zawleczony (w ten sposób trafił do Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Południowej i na Wyspy Kanaryjskie).
Opis ogólny: Osiąga wysokość 30m i może żyć nawet 500 lat. Jego korona jest szeroka, wysoko osadzone. Lubi tereny wyżynne, wysokość od 500 do 1500 m n.p.m., gleby wilgotne i głębokie. Wraz z bukiem i jodłą tworzy lasy regla dolnego. Jest rośliną pospolitą w Sudetach, Karpatach, w południowej i zachodniej Polsce. Na nizinach zwykle występuje w sztucznych nasadzeniach.
Zastosowanie: Jest to ważne drzewo leśne, użytkowe i ozdobne.
Cechy morficzne: Pień tego gatunku jest prosty, pokryty szarą korą, która z początkowo gładkiej staje się z upływem lat żłobiona i łuszczy się. Młode pędy mają kolor zielony i są gładkie, a starsze gałęzie są czerwonawe. Liście mają na wierzchu barwę ciemnozieloną, są matowe. Od spodu natomiast są lekko owłosione i szarozielone. Osiągają około 8-16cm długości. Każdy liść złożony jest zwykle z pięciu sercowatych u nasady klap. Klapy są dość głęboko wycięte u góry spiczaste, u dołu lekko zwężone. Roślina kwitnie w maju, po rozwinięciu liści. Jej kwiaty są żółtawozielone, zebrane w wiechy. We wrześniu i październiku dojrzewają owoce klonu – kuliste orzeszki ze skrzydełkami.
Drewno: Drewno klonu jawora jest białe, ciężkie i zwarte. Żółknie pod wpływem światła. Jest cennym materiałem gdyż nie paczy się.