Modrzew polski

Modrzew polski

Nazwa łacińska: Larix polonica

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              rośliny naczyniowe

Nadgromada     –              rośliny nasienne

Podgromada     –              nagonasienne drobnolistne

Klasa                     –              iglaste

Rząd                      –              sosnowce

Rodzina               –              sosnowate

Podrodzina        –              modrzewiowe

Rodzaj                  –              modrzew

Gatunek              –              modrzew polski

Modrzew polski - Larix polonicaModrzew polski - Larix polonica

Występowanie: Modrzew polski naturalnie występuje w Polsce – w Pieninach, Beskidach Zachodnich, Górach Świętokrzyskich, a także na terenach Czech, Słowacji, Ukrainy, Rumunii.

Opis ogólny: Modrzew polski bywa uważany za podgatunek modrzewia europejskiego. Jest to dość wysokie drzewo, które dorasta do około 30m wysokości.

Zastosowanie: Ze względu na trwałość porównywalną z trwałością dębu wśród drzew liściastych, drewno modrzewiowe znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle drzewnym i budownictwie. Jest to także roślina ozdobna. Ponadto, z modrzewia pozyskuje się terpentynę wenecką. Kora modrzewia wykorzystywana jest w garbarstwie. Jest to także świetny materiał na drewniane wyroby toczone gospodarstwa domowego. Modrzew polski to dodatkowo roślina lecznicza.

Cechy morficzne: Kora modrzewia polskiego jest ciemnowiśniowa. Liście w postaci igieł ustawione są pojedynczo na pędach jednorocznych, oraz w pęczkach po 15-40 sztuk na krótkopędach. Igły modrzewia są miękkie, jasnozielone, opadają na zimę. Szyszki modrzewiowe są drobne, mają 2-3cm długości i jajowaty lub kulisty kształt.

Drewno: Drewno modrzewia polskiego jest trwałe, odporne na rozkład, trudno nasycalne.  Nadaje się do budowy domów, jest wykorzystywane w budownictwie wodnym, ziemnym, mostów, budowie kolei, statków i łodzi.

Dodaj komentarz