Modrzew europejski

Modrzew europejski

Nazwa łacińska: Larix decidua

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Podkrólestwo   –              rośliny naczyniowe

Nadgromada     –              rośliny nasienne

Gromada            –              nagonasienne

Podgromada     –              nagonasienne drobnolistne

Klasa                     –              iglaste

Rząd                      –              sosnowce

Rodzina               –              sosnowate

Podrodzina        –              modrzewiowe

Rodzaj                  –              modrzew

Gatunek              –              modrzew europejski

Modrzew europejski - Larix deciduaModrzew europejski - Larix decidua

Występowanie: Pierwotnie modrzew europejski występował jedynie w górach Europy środkowej, czyli w Alpach i Karpatach. Został jednak rozpowszechniony na innych terenach. Naturalne siedliska modrzewia europejskiego w Polsce występują w Tatrach, jednak roślina występuje – z nasadzeń – w całym kraju.

Opis ogólny: Modrzew europejski rośnie bardzo szybko, żyje około 600 lat. Jednakże już po 100 latach może zacząć próchnieć. W Tatrach występuje w reglu dolnym. Jest to roślina światłolubna, wrażliwa na suszę, odporna na mrozy. Często tworzy lasy iglaste wraz z sosną i świerkiem.

Zastosowanie: Modrzew europejski często sadzi się w lasach, na wiatrołomach. Jest to drzewo użytkowe. Oprócz tego ludzie chętnie sadzą go przy domach, ale i w parkach. Dobrze znosi cięcie i idealnie nadaje się na żywopłoty. Kora modrzewia wykorzystywana jest w garbarstwie, z niej wytwarzana jest terpentyna wenecka i jeden z gatunków gumy.

Cechy morficzne: Pień modrzewia europejskiego osiąga 45m wysokości i może mieć średnicę 120cm. Młode drzewa mają gładką, zielonobrązową korę, która u starszych drzew pęka i złuszcza się, zmieniając barwę na ciemnobrązową. Zawiera duże ilości żywicy. Liście modrzewia opadają w okresie zimowym. Są jasnozielone, delikatne, nie kłują, przed opadnięciem zmieniają kolor na żółty. Wczesną wiosną, równocześnie z młodymi szpilkami, rozwijają się kwiaty modrzewia. Są to purpurowoczerwone kwiaty żeńskie i jasnożółte kwiaty męskie. Wszystkie są wiatropylne. Szyszki modrzewia mają długość około 5cm. Młode szyszki są zielone, a dojrzałe – jasnobrunatne. Po wysianiu nasion szyszki opadają. Korzeń drzewa jest głęboki, oprócz korzenia głównego silnie rozwinięte są też korzenie boczne.

Drewno: Drewno tego gatunku ma czerwonobrunatną twardziel i żółtawobiały biel. Twardziel dodatkowo ciemnieje na słońcu. Jest to drewno żywiczne, z dużą ilością sęków, lekkie, elastyczne i trwałe, odporne nawet na działanie wody. Drewno modrzewiowe wykorzystuje się w budownictwie na konstrukcje zewnętrzne i wewnętrzne. Poza tym służy do wyrobu sklejek, mebli, boazerii, podłóg i płyt wiórowych. Już od czasów antycznych jest bardzo cenione ze względu na wyjątkową odporność na gnicie.

Dodaj komentarz