Metasekwoja chińska

Metasekwoja chińska

Nazwa łacińska: Metasequoia glyptostroboides

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne,

Nagonasienne

Rząd                      –              cyprysowce

Rodzina               –              cyprysowate

Rodzaj                  –              metasekwoja

Gatunek              –              metasekwoja chińska

Metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboidesMetasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides

Występowanie: Metasekwoja chińska występuje na obszarze 800km² na granicy prowincji Syczuan, Hunan i Hubei.

Opis ogólny: Jest to jedyny żyjący przedstawiciel z rodzaju metasekwoja. Gatunek ten to żywa skamieniałość, gdyż występował już w erze mezozoicznej i był rozpowszechniony na całej półkuli północnej. Na skutek zmian klimatycznych i ich następstw zasięg rośliny zaczął się coraz bardziej zmniejszać, by w czwartorzędzie zachować się jedynie w Chinach. Metasekwoja chińska to drzewo długowieczne, rośnie szybko i może doży nawet 2000 lat. Dorosłe sekwoje mają około 35m wysokości i 2,5m średnicy pnia. Roślina ma przeciętne wymagania glebowe, jest odporna na mróz i zanieczyszczenia powietrza. Nie wymaga miejsc nasłonecznionych.

Zastosowanie: Metasekwoja chińska jest drzewem typowo ozdobnym, sadzi się ja w parkach i ogrodach.

Cechy morficzne: Młode metasekwoje mają rudopomarańczową korę, starsze – bladobrunatną lub lekko żółtobrunatną. Roślina wytwarza dwa rodzaje pędów – długopędy i krótkopędy. Długopędy są trwałe, a krótkopędy opadają na zimę. Liście metasekwoi  mają postać szpilek, są płaskie i miękkie, nie kłują. Mają długość 1-3cm. Zmieniają barwę z trawiastozielonej na ciemniejszą, jesienią na żółtą, łososiową lub rubinowoczerwoną. Opadają wraz z krótkopędami w okresie przymrozków. Roślina kwitnie w maju. Tworzy rozdzielnopłciowe kwiaty, męskie i żeńskie, które są wiatropylne. Szyszki metasekwoi są owalne lub kuliste, mają długość 1,5 – 2,5cm. Młode szyszki są zielone i stojące, a gdy dojrzewają, stają się brązowe. Dojrzewają od października do grudnia. W Polsce tylko nieliczne okazy metasekwoi chińskiej kwitną. System korzeniowy metasekwoi jest płytki i bardzo rozległy. Jej korzenie biegną blisko powierzchni ziemi.

Drewno: Drewno metasekwoi chińskiej ma czerwoną twardziel i pod wpływem światła ciemnieje w ciągu kilku godzin. Natomiast biel jest cienki i ma barwę jasnożółtą.  Jest bardzo trwałe, odporne na gnicie i działanie szkodników. Ponieważ drewno metasekwoi prawie nie gnije, chętnie jest wykorzystywane w budownictwie wodnym.

Dodaj komentarz