Dąb Bartek to dąb szypułkowy. Rośnie w województwie świętokrzyskim, przy drodze w leśnictwie Bartków. Dąb Bartek jest chronionym pomnikiem przyrody.
Według badań dendrochronologicznych Dąb Bartek ma około 645 – 670 lat. Ponieważ środek pnia jest spróchniały, nie jest możliwe określenie dokładnego wieku drzewa. Jedna z legend związanych z nim mówi, że król Jan III Sobieski i królowa Marysieńka właśnie w Dębie Bartku ukryli skarby. Na pniu drzewa wiszą dwie figury Chrystusa – jedna z powstania styczniowego, druga to pamiątka po epidemii cholery. W 1906 roku Bartek o mało nie spłonął. W latach 20-tych XX wieku przy użyciu kamienia wapiennego zamurowano pień Bartka. Zabezpieczenie to zostało z kolei w latach 60-tych zastąpione żywicą.
Na dzień dzisiejszy Dąb Bartek ma 30 metrów wysokości, a w obwodzie aż 1,30 – 9,85m. ma 8 konarów głównych. Poważnym problemem jest próchnienie jego pnia. W wielu miejscach zdrowa tkanka to nie więcej niż 5cm. Co więcej, drzewo niebezpiecznie odchyla się z powodu ciężaru jednego z większych konarów.
Obok Dębu przebiega zielony szlak turystyczny.