Surmia wielkokwiatowa
Nazwa łacińska: Catalpa speciosa
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – astrowe
Rząd – jasnotowce
Rodzina – bignoniowate
Rodzaj – surmia
Gatunek – surmia wielkokwiatowa
Występowanie: Gatunek ten występuje naturalnie na środkowo-zachodnich obszarach Ameryki Północnej. Uprawiany jest także w wielu regionach świata jako drzewo ozdobne.
Opis ogólny: Surmia wielkokwiatowa rośnie dziko na brzegach rzek, bagnach i w zadrzewieniach śródpolnych. Preferuje gleby wilgotne, lekko kwaśne, ale wymaga światła i ciepła. Jest odporna na suszę i zanieczyszczenia powietrza. Jest to drzewo krótkowieczne, żyje około 100-150 lat. Rośnie średnio szybko, około 40-80 cm rocznie.
Zastosowanie: Surmia wielkokwiatowa to cenne drzewo ozdobne. Zdobi parki i ogrody. Uważana jest za jedno z najpiękniejszych drzew dekoracyjnych.
Cechy morficzne: Drzewo surmii wielkokwiatowej posiada nisko rozgałęziony pień i szeroką koronę. Gałęzie są malowniczo powyginane. Osiąga wysokość około 15-20m. Korzenie surmii są grube, mięsiste, tworzą sercowaty system korzeniowy. Są bardzo wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Kora tego gatunku ma kolor brązowy do szarobrunatnego. Stare drzewa mają na korze głębokie bruzdy. Roślina wytwarza liście o długości 20-30cm. Mają kształt sercowaty, są jaskrawo jasnozielone. W odróżnieniu od surmii bignonowej, liście surmii wielkokwiatowej nie wydzielają po roztarciu nieprzyjemnego zapachu. Pojawiają się dość późno, bo dopiero w połowie mają, a opadają już na początku października. Po rozwinięciu się liści, w czerwcu, roślina zaczyna kwitnąć. Tworzy obupłciowe, owadopylne kwiaty koloru białego, wewnątrz nakrapiane żółtymi plamkami i bordowymi prążkami. Są one zebrane po 10-30 sztuk w stojące kwiatostany na wierzchołkach pędów. Owoce surmii są cylindryczne, dość cienkie i długie (30-45cm). Dojrzewają od września do października. Dojrzałe owoce pozostają na drzewie aż do następnego lata.
Drewno: Drewno surmii wielkokwiatowej jest lekkie i kruche, niezbyt mocne. Cechuje je odporność na gnicie. Jest wykorzystywane przykładowo do wyrobu sztachet lub różnego rodzaju słupków.