Sosna czarna

Sosna czarna

Nazwa łacińska: Pinus nigra

Systematyka:

Domena              –              eukarionty

Królestwo           –              rośliny

Klad                       –              rośliny naczyniowe, Euphyllophyta, rośliny nasienne

Rząd                      –              sosnowce

Rodzina               –              sosnowate

Rodzaj                  –              sosna

Gatunek              –              sosna czarna

Sosna czarna - Pinus nigraSosna czarna - Pinus nigra

Występowanie: Sosna czarna występuje naturalnie w południowej Europie i Azji Mniejszej. Do Polski została sprowadzona w 1759r. Jej pierwotny areał to Maroko, Hiszpania, Pireneje, Alpy, południowe Karpaty aż do obszaru Krymu.

Opis ogólny: Sosna czarna jest drzewem iglasty, posiada smukłą, stożkowatą koronę. Osiąga wysokość maksymalnie 50m. Rośnie średnio szybko, przyrasta około 30-70cm rocznie. Często jest mylona z sosną czerwoną. Sosna czarna to drzewo zimozielone i długowieczne, może osiągnąć wiek nawet 500 lat. Tworzy lasy mieszane na terenach górzystych wspólnie z innymi gatunkami drzew iglastych i liściastych. Dobrze znosi śnieżne zimy i susze letnie. Preferuje podłoża skaliste, wapienne, ale skutecznie dostosowuje się do różnych typów gleb. Nie lubi cienia, o wiele lepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Toleruje upały, zasolenie i zanieczyszczenia powietrza.

Zastosowanie: Sosna czarna to drzewo ozdobne, chętnie sadzone w parkach i ogrodach. Pozyskuje się z niej żywicę. Jest wykorzystywana także w gospodarce leśnej, do zalesiania. Ponieważ jest odporna na zasolenie, często sadzi się ją na terenach przemysłowych. W Polce ma zastosowanie też na wybrzeżu do umacniania wydm. Warto dodać, że sosna czarna to główna roślina do rzeźbienia niskich, dekoracyjnych form drzew – bonsai.

Cechy morficzne: Kora sosny czarnej ma kolor ciemnobrązowy, jest bruzdowata. Liście sosny czarnej mają formę igieł, zebrane są w pęczki po 2. Igły są ciemnozielone i spiczaste, sztywne. Mają długość od 4 do 18cm i pozostają na drzewie około 3-4 lata. Sosna czarna wytwarza szyszki męskie i żeńskie. Szyszki męskie są żółte, małe i podłużne. Szyszki żeńskie mają początkowo kształt kulisty, barwę żółtą do czerwonawe, a dojrzewając stają się jajowate, zmieniają barwę na ciemnozieloną, a następnie na kolor ochry. Maksymalnie dorastają do 8cm długości. Wewnątrz są prawie czarne. Roślina posiada korzeń palowy, a od niego odchodzą głębokie korzenie boczne.

Drewno: W związku z szybkim wzrostem rośliny drewno sosny czarnej jest dość miękkie i niezbyt mocne. Wykorzystywane jest do produkcji lekkich elementów konstrukcyjnych.

Dodaj komentarz