Leszczyna pospolita
Nazwa łacińska: Corylus avellana
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – bukowce
Rodzina – brzozowate
Rodzaj – leszczyna
Gatunek -leszczyna pospolita
Występowanie: Leszczyna pospolita to gatunek występujący naturalnie na terenie całej Europy oraz Azji Mniejszej (do Kaukazu). Jest popularną rośliną w Polsce, rośnie na nizinach oraz na niżej położonych terenach górskich (do 1300 m n.p.m.).
Opis ogólny: Jest to duży, wielopienny krzew. Osiąga wysokość maksymalnie 5m. Stanowi najwyższą część podszytu w lasach. Spotyka jest także w zaroślach nad wodami, na polach i na suchych stokach. Nie ma wielkich wymagań. Jedyne, czego nie toleruje, to gleby na terenach zbyt podmokłych. Lubi miejsca słoneczne, ale i półcieniste. Gdy rośnie w cieniu, słabo owocuje.
Zastosowanie: Leszczyna pospolita jest rośliną uprawną. Jej uprawa jest bardzo popularna w basenie Morza Śródziemnego. Odmiany ozdobne wykorzystywane są w architekturze zieleni. Z orzechów leszczyny wyrabia się również olej, który jest następnie używany w przemyśle perfumeryjnym, farbiarskim, spożywczym i farmaceutycznym.
Cechy morficzne: Pień leszczyny pospolitej jest gładki, ma popielatą korę. Młode gałęzie są czerwonobrunatne i owłosione. Liście opadają na zimę. Mają długość około 10cm, kształt sercowaty i ciemnozielony kolor. Młode liście są owłosione, u starszych owłosienie zanika. Przebarwiają się w okresie jesiennym na kolor żółty lub żółtobrązowy. Kwiaty leszczyny to kwiaty męskie i kwiaty żeńskie. Leszczyna kwitnie bardzo wcześnie, zaczyna już w lutym, a kończy w kwietniu. Kwiaty męskie, zebrane w kotki, obficie pylą żółtym pyłkiem. Owoce leszczyny to orzechy zwane laskowymi. Dojrzewają od września od października.
Drewno: Drewno leszczyny pospolitej jest miękkie i nietrwałe. Robi się z niego węgiel rysunkowy. Ponadto, pręty leszczynowe ze względu na swoją giętkość, służyły do wyrobu wędek, biczy i lasek.