Szczepienie drzew pozwala rozmnożyć oraz wzmocnić roślinę, ale tylko wtedy, gdy czynność ta jest wykonana w poprawny sposób. Wyróżnia się kilka metod szczepienia drzew. Do najpopularniejszych zalicza się tzw. szczepienie w szczelinę. Jest to stosunkowo łatwa metoda, ale wymagająca dużej precyzji, aby gałąź się przyjęła. Szczepienia najlepiej wykonywać wiosną (od kwietnia do maja).
Przystępując do szczepienia, najpierw powinniśmy przygotować odpowiednio gałąź. W tym celu wybieramy gałązkę o średnicy ok. 4 cm. Za pomocą ostrego narzędzia nacinamy gałązkę pionowo w środku, na 3-4 cm. W ten sposób powstaje szczelina. Tę czynność należy wykonać bardzo ostrożnie, aby gałąź nie pękła.
Szczelinę rozchylamy i wkładamy do niej bardzo delikatnie klin. Teraz szukamy gałęzi, która trafi w miejsce klina. Gałąź powinna być solidna i zdrowa, a jej średnica powinna wynosić ok. pół centymetra. Obcinamy ją równo z obu stron, pod ukosem.
Teraz przystępujemy do łączenia. Wsuwamy szczep w szczelinę, tak by przylegały mocno do siebie (to bardzo ważne!). Potem owijamy je folią i smarujemy specjalną maścią ogrodniczą. W ten sposób ochronimy roślinę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz chorobami.
To, czy szczep się przyjmie czy też nie, okaże się mniej więcej po 2 miesiącach.