Kasztan jadalny
Nazwa łacińska: Castanea sativa
Systematyka:
Domena – eukarionty
Królestwo – rośliny
Klad – rośliny naczyniowe, rośliny nasienne
Klasa – okrytonasienne
Klad – klad różowych
Rząd – bukowce
Rodzina – bukowate
Rodzaj – kasztan
Gatunek – kasztan jadalny
Występowanie: W przeszłości kasztan jadalny występował jedynie na południe od Alp. Rzymianie jednak rozpowszechnili ten gatunek w całej Europie Zachodnie i południowo-zachodniej Słowacji. Dziś kasztan jadalny występuje powszechnie w basenie Morza Śródziemnego, w Azji Mniejszej oraz na Kaukazie. Nie występuje naturalnie w Polsce, jedynie w parkach i ogrodach botanicznych, na przykład na Dolnym Śląsku czy Pomorzu Zachodnim.
Opis ogólny: Kasztan jadalny jest drzewem wysokim, osiągającym wysokość 35m.
Zastosowanie: Owoce kasztana jadalnego można spożywać na surowo, ale także suszone, pieczone bądź konserwowane w postaci kompotów. Przetarta masa kasztanowa, zarówno świeża, jak i mrożona, wykorzystywana jest na Węgrzech i w Słowacji jako dodatek do wyrobów cukierniczych, ale i do bezpośredniego spożycia. W Niemczech chętnie jada się zupę kasztanową.
Cechy morficzne: Pień tego gatunku pokrywa brunatna, głęboko spękana korowina. Młode pędy są omszone, starsze nagie. Drzewo posiada gęstą, kulistą koronę. Liście mają długość 10-25cm są szerokie i podłużne. Młode liście są pokryte włoskami, które potem zanikają. Kasztan jadalny kwitnie od czerwca do lipca. Tworzy kwiaty męskie i żeńskie. Następnie pojawiają owoce w postaci orzechów okrytych zieloną, pokrytą kolcami kupulą. Orzech kasztana jadalnego ma cienką, brązową, błyszczącą skórkę. Dojrzewa w październiku i listopadzie. Owoce kasztana jadalnego często nazywane są maronami.
Drewno: Kasztan jadalny posiada drewno odporne na wilgoć, o średniej twardości. Jest ono wykorzystywane w przemyśle meblarskim i budowlanym.