Drzewa dzielą się na iglaste i liściaste, a w ramach każdej z tych grup wydziela się jeszcze różne grupy użytkowe. Drzewa liściaste należą do roślin okrytonasiennych. Występują w klimacie ciepłym i umiarkowanym. Ich charakterystyczną cechą są dość szeroki blaszki liściowe. Drzewa liściaste występujące w strefie klimatu umiarkowanego z reguły zrzucają liście w okresie jesienno-zimowym.
Jeśli chodzi o ilość gatunków i odmian, drzewa liściaste dominują nad iglastymi. Do cech charakterystycznych tej grupy należą:
– liście – zielone, jednobarwne lub wielobarwne, mniejsze lub większe, złożone lub pojedyncze. W większości przypadków przebarwiają się jesienią.
– kwiaty – zależnie od gatunku są drobne lub duże, mają jedną lub wiele barw, są pojedyncze bądź zebrane w różnego typu kwiatostany. Na ogół pięknie pachną i wabią motyle i owady. Drzewa liściaste kwitną i utrzymują kwiaty od lutego do października.
– owoce – nie zawsze nadają się do jedzenia, mają różną wielkość, barwę i kształt. Zdobią w okresie zimowym.
– pokrój – kulisty, stożkowy, kolumnowy lub płożący.
– pędy – jedno lub wielobarwne, kora gładka lub popękana, proste lub powyginane, zwisające lub wzniesione do góry.
– różne wymagania glebowe i świetlne, co pozwala łatwo dobrać odmiany na różne stanowiska w ogrodzie, parku bądź na zieleńcach.
Do występujących naturalnie w Polsce drzew liściastych zaliczamy następujące gatunki: dąb, buk, brzoza, czeremcha, jabłoń, jarząb, jesion, olsza, głóg, grab, topola, klon, lipa, wierzba, wiąz i wiśnia.